Samoistne pęknięcia szyb zespolonych - problem montażu czy produkcji szkła?

Obecnie okna z szybami zespolonymi są najczęściej montowanymi oknami PCV. Powierzchnia samej szyby stanowi aż do 95% powierzchni całego okna, więc warto dowiedzieć się na jakie problemy jesteśmy narażeni jeśli wybieramy takie okna. Bowiem poznanie ich może uchronić nas przed ich występowaniem.

Zdarza się, że klienci którzy zdecydowali się na montaż okien z szybami zespolonymi już kilka miesięcy później zwracają się o pomoc do producentów, ponieważ twierdzą, że szyby w ich oknach pękają właściwie samoistnie bez jakiegokolwiek działania z ich strony. Pęknięta szyba może okazać się wielkim problemem, więc należy dokładnie przyjrzeć się metodą produkcji samego szkła.

Czy jest to możliwe?

Okazuje się, że właściwie tak z jednym zastrzeżeniem, a mianowicie szyba może samoistnie pęknąć jednak, aby do tego doszło musi wpłynąć na to kilka czynników przy ich produkcji czy samym montażu.

Do kilku najczęstszych przyczyn samoistnego pęknięcia szyb zespolonych należą:

Błąd w produkcji szkła jest pierwszym czynnikiem mogącym prowadzić do pęknięcia szyby. Heat Soak Test( w skrócie HST) to proces polegający na dodatkowej obróbce szkła hartowanego dzięki czemu zostaje ono dodatkowo wzmocnione, co pomoże uniknąć problemów z pękającymi szybami. Właściwie producenci okien PCV stosują tę metodę we wszystkich swoich produktach jednak zdarza się, że na rynku dostępne są okna produkowane bez tej metody, więc dużo bardziej zagrożone samoistnym pęknięciem.

pęknięta szyba zespolona
pęknięta szyba zespolona

Siarczan niklu wytwarzany zostaje w procesie produkcji szkła, jednak zazwyczaj jego drobinki nie dostają się do tafli. W przeciwnym przypadku kiedy taka sytuacja ma miejsce, a my zakupimy takie okno jesteśmy narażeni na to, że nasza szyba pęknie. Drobinki siarczanu niklu same w sobie nie stanowią zagrożenia dla szyby jednak już w połączeniu z chociażby promieniami słonecznymi mogą być poważnym problemem, ponieważ siarczan niklu pod wpływem ciepła po prostu puchnie znacznie zwiększając przy tym swoją objętość, jeśli dodatkowo nagle temperatura nagle spadnie cząsteczka ta nie zmniejszy się już i zostanie jakby wmurowana w taflę, co może powodować spontaniczne pęknięcie szyby. Niestety tutaj również nie mamy możliwości sprawdzenia przy zakupie okna czy jego szyba posiada niechciane cząsteczki niklu. Dlatego ważny jest zakup okien z certyfikatami jakości.

Nieodpowiednie rozmieszczenie klocków podprogowych w czasie montażu okna to trzecia najczęściej wymieniana przyczyna powodująca samoistne pękanie szyb. Klocki podprogowe pełnią ważną rolę w prawidłowym montażu jak i późniejszym prawidłowym działaniu okien. Do ich najważniejszych zastosowań należą:

  • możliwość równomiernego rozłożenia ciężaru całej szyby w ramie skrzydła czy ościeżnicy okna. 
  • przenoszenie sił działających z okien na dalsze części konstrukcji na przykład na mur, co gwarantuje sprawne działanie skrzydeł okien. 
  • nie pozwala na zetknięcie krawędzi szyby zespolonej z powierzchnią profilu. 

Jak widać są one niezbędne do bezawaryjnego działania okien, tak więc ich montaż musi zostać przeprowadzony bardzo starannie bez jakichkolwiek uchybień.
Najlepiej aby długość klocka była równa odległości klocka od narożnika wrębu szyby, wtedy będziemy pewni, że dopasowaliśmy go odpowiednio i nie powstaną żadne szczeliny.
Bardzo ważne jest osadzenie klocków w szybie w taki sposób by zapobiegło to przemieszczaniu się ich zarówno w transporcie okien jak i samym montażu.
W przypadku kiedy szyby zostają wklejone w skrzydła nie ma możliwości wystąpienia problemów tego rodzaju.

W przypadku kiedy nasza szyba samoistnie pękła najlepiej zwrócić się do samego producenta oraz poprosić o zbadanie zarówno skrzydła okna jak i samej szyby.