Okno wagi ciężkiej!

Zdaję się, że w ostatnich czasach coraz popularniejszym sposobem życia jest energooszczędność, a właściwie wszystko to co z nią związane.

Coraz częściej kupując produkty czy wyposażenie do naszego domu, zastanawiamy się nad ich możliwościami energooszczędnymi, które jak wiadomo z czasem przekładają się na sferę finansową, bo jak wiadomo w obecnych czasach liczy się, każdy grosz, a jego dobre zagospodarowanie staje się rzeczą priorytetową.

Trend energooszczędny nie ominął też branży budowlanej, która wprowadza na rynek coraz to bardziej udoskonalone elementy budowlane czy wykończeniowe, zapewniając możliwość stworzenia praktycznie całego domu w ten sposób.
W tej kwestii nie pozostali również obojętni producenci okien, którzy coraz częściej wypuszczają na rynek produkty sygnowane znakiem energooszczędności.
Czy jednak takie okna posiadają takie zalety jak może nam się wydawać i czy warto w nie inwestować?
Okna zapewniające oszczędność energii wyglądem na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnych, jednak jest pewne ale, a mianowicie szczegóły, które odpowiadają za jego zwiększoną energooszczędność, są to między innymi:

  • Miernik przepuszczalności termicznej( UV), ważny jest tutaj sam współczynnik. który mierzony jest według całego okna, a nie tylko szyby. Czym niższy współczynnik tym większa oszczędność.
  • Grubość ramy, która szczególnie przy oknach wykonanych z materiałów drewnianych ma duży wpływ na termikę okna.
  • Szyba to zaraz po ramie najważniejsza cecha decydująca o tym czy okno będzie energooszczędne.I nie mówimy tu o jednej szybie, a całym ich pakiecie termoizolacyjnym, który sprawia, że waga okna może ulec znacznej zmianie.

Szyby i ich tajemnice.

odważniki
odważniki

Taki pakiet szyb podzielony zostaje taflami szkła, które z kolei oddzielone są specjalnymi ramkami, a pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny ( właś. argon).

Warto zwrócić uwagę na cenę takich okien, ponieważ są one wyższe niż ceny standardowych okien, a wszystko dlatego, że wraz z zastosowaniem elementów energooszczędnych rośnie waga danego okna poprzez zastosowanie w nim większej powierzchni szkła czy komór.
Wszystko to sprawia, że każdy element dodaje coraz większego ciężaru w naszym oknie.

Można w prosty sposób wyobrazić sobie że zastosowanie podwójnych elementów w naszym oknie zwiększa podwójnie jego wagę, a co za tym idzie również cenę Waga tak zastosowanych pakietów ma wpływ na poprawną konstrukcje skrzydeł okiennych, wiec aby uniknąć wszelkich awarii czy innych usterek związanych z naszymi oknami powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, bo przecież cóż nam da zamontowanie okna energooszczędnego, które z powodu złych obliczeń będzie nadawać się w kilka lat do wymiany.
Oszczędności związane z tego typu oknami nie są zauważalne od razu, więc ich montowanie na tak zwana " chwilę" jest nieopłacalne.

Warto dodać, że waga takiego okna może być dwukrotnie większa od okna standardowego, więc gdyby przyjąć, że w standardzie najbardziej popularne okno dwudzielne waży około 27 kilogramów to w trybie oszczędnym waga okna może sięgać prawie 80 kilogramów, co najłatwiej obrazuje nam ta różnice.

Okna energooszczędne dają oszczędności związane z ogrzewaniem pomieszczeń jednak przed podjęciem decyzji o ich montażu należy mieć na uwadze wszystkie wyżej wymienione elementy.