Główne przyczyny nieszczelności połączenia okno - mur

W momencie, gdy zbliża się okres ochłodzenia, gdzie temperatura może wynosić nawet -15 stopni Celsjusza. Wtedy też zwiększa się reklamacja okien. Dzieje się tak ze względu na brak ich szczelności, a co za tym idzie temperatura w mieszkaniu spada co powoduje duże straty ciepła. Osoby winią najczęściej samo okno twierdząc, że jest wybrakowane. Prawda jest, jednak taka, że zimo przedostaje się najczęściej w miejscu, gdzie znajduje się połączenie między samym oknem, a murem. Najbardziej, to zimno odczuwalne jest bezpośrednio od strony progowej.To własnie takie miejsca powoduje problem, gdzie powstaje luka, której trzeba się pozbyć. Dlaczego, jednak wieje od okien. Tak naprawdę powodów jest wiele. Same przyczyny możemy podzielić na 3 grupy.

Pierwsza grupa zawsze wiąże się z złym przygotowaniem samego ościeża bezpośrednio do montażu. Taki problem bardzo często w praktyce spotykany jest w nowym budownictwie. Często ekipa budowlana pozostawia po sobie otwory, gdzie od razu montowane są okna. Problemem, jednak polega na tym, że miejsca te są nie dość, że nie równe, to jeszcze wykonane z materiałów o wątpliwej jakości technicznej. Nikt podczas wymiany starych okien na nowe nie przejmuje się uszkodzonymi, czy zabrudzonymi powierzchniami samej ościeżnicy. Jeśli zależy nam, aby okno było szczelne, to przed rozpoczęciem prac musimy usunąć gruz i kurz, jeśli jest konieczność, to powinniśmy również poprawić otwory, aby były równe. Jeśli tego nie zrobimy nigdy nie uzyskamy wydajności ani szczelności pomiędzy oknem, a murem.

widok z okna
widok z okna

Nieprawidłowości z drugiej grupy oparte są na tak zwanym złym oszczędzaniu. Bardzo często w nowych budynkach stosuje się przestarzałe rozwiązania techniczne, przez co ich trwałość nie jest już taka dobra jak kilkanaście lat temu. Współczesne materiały są lepsze. Dlatego, jeśli chcemy poprawnie wymienić okna, to powinniśmy dokonać wymiany nie tylko okien, ale także i parapetów. Tylko, wtedy wykonamy prawidłowe uszczelnienie w części progowej okna.

Trzecia grupa wiąże się już z samymi Inwestorami i wykonawcami. Często może się okazać, że brak wiedzy przełoży się na brak planowania montażu. W, to wszystko wchodzą jeszcze cięcia związane z kosztami. Sprzedawca, podobnie jak wykonawca za wszelką cenę chce sprzedać produkt niezależnie od jego jakości wykonania. Niechlujstwo i inne zaniedbania powodują w ten sposób prace praktyczne wykonane są niezgodnie z podstawową wiedzą techniczną. To powoduje, że okno nigdy nie będzie szczelne. Uszczelnienie połączeń między oknem, a ościeżem wykonujemy na wiele sposobów.

Warto wykorzystać pojedyncze materiały albo kilka, które cechują się trwałością i niezawodnością. Dobierając materiał bierzmy pod uwagę takie czynniki jak przepuszczalność powietrza oraz odporność złącz na jakąkolwiek wilgoć. Odpowiednia izolacja okna pomiędzy murem, a materiałem powoduje szczelność, dzięki czemu budynek zabezpieczony jest przed jakimikolwiek stratami ciepła w pomieszczeniach. To właśnie dobre okna o właściwych parametrach technicznych zapewniają nam idealnie warunki cieplne w domu.