Okna energooszczędne

Istnieje taki wszechobecny trend, który każe współczesnym inwestorom stosować wszędzie i zawsze rozwiązania energooszczędne. Stąd na rynku pojawiają się produkty, które mają za zadanie warunek energooszczędności spełniać. Producenci i sprzedawcy zachwalają sprzęty AGD, oświetlenie, systemy grzewcze i okna energooszczędne. W przypadku tych ostatnich bardzo ciężko jest ocenić, czy ich "energooszczędność" nie jest jedynie chwytem marketingowym. Żadne przepisy prawa nie regulują bowiem zasad używania tego przyciągającego terminu, a istnienie tej kategorii okien jest fikcją. Jak więc wybrać okno naprawdę energooszczędne? Czym się kierować przy zakupie?

Teoretycznie okno energooszczędne powinno uchronić inwestora przed nadmiernymi, niepotrzebnymi stratami ciepła, a co za tym idzie - energii potrzebnej do jego produkcji we wnętrzu budynku. Parametrem określającym stopień ochrony przed stratami ciepła jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Jest to z definicji wartość określająca ilość ciepła przenikającą w ciągu jednej godziny przez metr kwadratowy powierzchni. Im jest ona niższa, tym lepsze właściwości cieplne ma okno. Obecnie na rynku produkowane są modele o współczynniku od 0,9 do 1,2 W/(m2K).

Normy budowlane, które dawno nie były aktualizowane, dopuszczają do stosowania w budownictwie okna o współczynniku o wartości 1,8 W/(m2K)! Zaawansowane technologie zaś umożliwiają wyprodukowanie okna o współczynniku nawet 0,6-0,7 W/(m2K). Jednak okna o takiej izolacyjności są tak drogie, że do ich upowszechnienia potrzeba sporej ilości czasu.

okno przekrój
okno przekrój

Współczynnik przenikania ciepła podaje się dla całego okna, lub dla szyby zespolonej. W tym drugim przypadku określany jest jako Ug. Należy pamiętać, że wartość współczynnika dla szyby jest zazwyczaj niższa od tej dla całego okna, w związku z czym podawana jest przez sprzedawców i producentów na początku. Może ona znacząco różnić się od wartości współczynnika przenikalności cieplnej dla całego okna. Szyby mają dużo lepszą izolacyjność cieplną od profili i ram okiennych. Dlatego najcieplejsze są okna bez podziałów i o te o dużej powierzchni.

Dodatkowym elementem konstrukcyjnym decydującym o energooszczędności okna jest rodzaj profilu i ramy okiennej. Okna energooszczędne powinny składać się z lepszej jakości profili i ram, o większej ilości komór. Są one często dodatkowo izolowane lub wzmacniane cieplejszymi materiałami, na co należy zwrócić uwagę przeglądając okna energooszczędne. Właściwości cieplne okien poprawia także zastosowanie szyb wklejanych w profile, dzięki czemu można wyeliminować zimne, stalowe wzmocnienia, które powodują wyziębienie okna.

Jeszcze jedną rzeczą, na która winno się zwrócić uwagę przy wyborze dobrego, energooszczędnego okna jest rodzaj zastosowanej szyby. Standardem są zestawy dwuszybowe z jedną komorą powietrzną. W ciepłych oknach stosuje się dodatkową szybę, lub pokrywa się szkło powłokami nisko i wysoko emisyjnymi. Ich zastosowanie zwiększa izolacyjność termiczną, a nawet umożliwia czerpanie energii cieplnej z promieni słonecznych.

Właściwie wszystkie okna mają za zadanie być energooszczędnymi. W końcu izolują budynek i chronią przed utratą ciepła, pochłanianiem wilgoci i hałasem. Dodatkowo, umożliwiają przenikanie do wnętrza promieni słonecznych, które zawsze w pewnym stopniu je ogrzewają. Prawdziwe okna energooszczędne muszą spełniać jeden warunek - zminimalizować straty ciepła i w razie możliwości pozwalać na pozyskiwanie go z otoczenia.

Nie zawsze inwestycja w okna energooszczędne jest rozsądna. Jest ona niezbędna jedynie w przypadkach, gdy planuje się niskotemperaturowe systemy ogrzewania, budynek położony jest na obszarze wietrznym i chłodnym lub okna montowane są na zimnej elewacji (północnej, północno-wschodniej, północno-zachodniej). W innych wypadkach, o zasadność instalacji okien energooszczędnych warto zapytać eksperta.