Montaż parapetów zewnętrznych

Jest to jeden z bardzo istotnych elementów prac podczas montażu lub wymiany okien. Bez znaczenia jest fakt czy montujemy parapety w starym czy nowym budynku – montaż powinien zostać wykonany z należytą starannością gdyż skutki jego błędnego wykonania mogą spowodować zawilgocenie muru, przenikanie wody do wnętrza pomieszczenia, zacieki na elewacji.

Najlepszą praktyką podczas wymiany okien jest również wymiana parapetów zewnętrznych na nowe. W stosunku do całości wartości inwestycji jest to niewielki wydatek.

Należy pamiętać aby parapet był wysunięty poza powierzchnię muru przynajmniej 3cm. Unikniemy tym samym zamakania ścian podczas deszczu.

Poniżej przykład poprawnego montażu parapetu zewnętrznego.

Poprawny montaż parapetu zewnętrznego
Poprawny montaż parapetu zewnętrznego

Proszę zwrócić uwagę na to że okno zostało zamontowane z użyciem listwy progowej, do której jest przytwierdzony parapet zewnętrzny. Jest to jedyna poprawna forma montażu parapetu zewnętrznego.

Parapet zewnętrzny należy montować pod profil okna!

Montaż do czoła okna powoduje utrudnienia z uszczelnieniem styku parapetu i ramy ościeżnicy. Zdarza się że ekipy montażowe montując parapety zewnętrzne zakrywają otwory odwadniające, nie zwracają uwagi na spadek parapetu od okna do krawędzi – to powoduje brak możliwości odprowadzania wody z okna jak i z parapetu.

Jeżeli już montujemy parapet do czoła okna to najlepiej jest wykonać uszczelnienie pomiędzy czołem okna a parapetem przy użyciu taśmy rozprężnej.

A co w wypadku gdy nie checemy wymieniać starych parapetów?

Odradzamy takie podejście ale jeżeli już to… użycie taśmy rozprężnej odpada. Możemy użyć uszczelniacza budowlanego i dopiero wtedy przykręcić parapet zewnętrzny. Jeżeli naszego okna są wyposażone w listwy progowe to stary parapet spróbujmy przytwierdzić właśnie do nich. Pamiętajmy żeby dobrze rozplanować przestrzeń pod samym parapetem. Wypełniając ją pianką pamiętajmy że ma ona dużą siłę rozprężenia i może podnieść lub nawet zniekształcić parapet zewnętrzny.

Warto zastosować końcówki na bokach parapetów. Kocówki te powinny być osadzone w murze. Dzięki nim zapobiegniemy pękania tynku przy parapetach.

Co do samych parapetów, unikajmy parapetów z PCV. Są one dużo delikatniejsze od parapetów wykonanych z aluminium.