Wodoszczelność okien - często o niej zapominamy

Wraz z rozpowszechnieniem się okien PCV zaczęliśmy zwracać coraz mniejsza wagę do tego jaka jest ich jakość. Nie patrzymy już co kupujemy, gdyż dosłownie wszystko wydaje się nam być takie samo. Wybieramy po prostu coś ciekawego pod względem ceny i na tym kończą się nasze poważne poszukiwania jeśli chodzi o okna PCV. Okazuje się jednak, że w późniejszym okresie pojawiają się problemy bo po intensywnych opadach deszczu pod naszym parapetem robi się po prostu mokro. Okna są wadliwe? Niekoniecznie.

Okna PCV faktycznie na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym pod względem wyglądu. Każde z nich ma jednak swoje unikalne właściwości dotyczące trzymania ciepła oraz wodoszczelności. Tak właśnie jest i niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Wodoszczelność okien wcale nie jest taka sama dla każdego okna PCV. Powinniśmy się nad tym zastanowić szczególnie wtedy, gdy okno będzie miało wystawę zachodnią. W Polce deszcz pada najczęściej od strony zachodniej, a to oznacza, że na przykład podczas intensywnej burzy może być ono bardzo długo wystawione na ciągłe zalewanie wodą.

kropla wody
kropla wody

Typowe okna posiadają oznaczenie wodoszczelności w zakresie od 1A do 9A. Co to oznacza dla nas? 1A to najgorsze co można znaleźć, okna zupełnie niewodoszczelne. Wytrzymają one napływ wody przez 15 minut, ale przy zerowym ciśnieniu. Okno dobre więc do pomieszczeń i tylko tam. Skala kończy się na 9A co oznacza, że okno to wytrzyma napór padającej wody jeśli ta będzie niesiona z prędkością nie większą jak 112 km/h. To już spory zapas choć wiadomo, że w Polsce zdarzają się i takie opady, którym towarzyszy niezwykle silny wiatr. Jeśli chcesz mieć więc naprawdę wodoszczelne okna to możesz kupić te z oznaczeniami zaczynającymi się od litery E. Litera ta oznacza klasę okna PCV i znacznie zwiększonej odporności na przepuszczanie wody. Im większa jest liczba za tą literą tym lepsza wodoszczelność, ale oczywiście także i wyższa cena.

Jak widać więc, temat wodoszczelności jest naprawdę bardzo istotny i nie raz okazuje się, że przez naszą niewiedzę zostaliśmy po prostu oszukani. Bardzo często firmy, które oferują montaż okien za wyjątkowo atrakcyjną cenę mogą korzystać właśnie z okien o niskiej klasie wodoszczelności. Naprawdę warto zwrócić na to uwagę, bo chyba lepiej jest wydać na okno trochę więcej pieniędzy, aby później nie biegać pod nie z ręcznikami podczas bardzo silnej burzy. O tym się niewiele mówi, ale wodoszczelność okien to poważny problem. Nieszczelne okna to także większa wilgoć w domu, a wiadomo do czego to może prowadzić.