Uszczelki w oknach PCV

Należą do podstawowych elementów konstrukcyjnych okna. Zazwyczaj inwestorzy nie zwracają na nie szczególnej uwagi, a sprzedawcy i producenci niewiele o nich mówią. To błąd, ponieważ uszczelki w oknach, choć małe i prawie niewidoczne, mogą przesądzać o jakości okna, w którym są zainstalowane. Niegdyś uszczelki w oknach były produkowane z gumy, jednak ten materiał odszedł już dawno do lamusa. Obecnie do ich tworzenia używa się zaawansowanych technologicznie materiałów wysoko elastycznych wykazujących się dobrymi wynikami izolacyjnymi i odpornością na odkształcanie.

Jednym z najpopularniejszych kompozytów stosowanych do produkcji uszczelek jest kauczuk syntetyczny (w skrócie EPDM). Współczesna wiedza technologiczna pozwala na uzyskanie wielu rodzajów kauczuku syntetycznego. Materiał ten może być spieniony (komórkowy), masywny lub mieszany. Uszczelki produkowane z EPDM są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz temperaturę do 110 stopni Celsjusza. Zachowują swoją elastyczność w mroźne dni, wytrzymują do minus 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo, mogą być barwione na dowolny kolor, dzięki technice TLT, która umożliwia pokrywanie uszczelek cienką warstwą materiału o innej barwie. Obecnie producenci oferują inwestorom kilka wariantów kolorystycznych uszczelek z EPDM.

Równie popularnym tworzywem do produkcji uszczelek jest termoplastyczny elastomer poliestrowy (TPE-E), lub jego nowszy odpowiednik - termoplastyczny elastomer oleinowy TPE-V. Ten drugi łączy w sobie zalety poprzednika i EPDM. Ma niewielki ciężar, jest gładki, odporny na promieniowanie UV i działanie wysokich temperatur. Jest również niezwykle elastyczny i ponadprzeciętnie trwały. Nie poddaje się niszczącemu działaniu ścierania i chemii oraz pochłania energię mechaniczną.

uszczelki do okien
uszczelki do okien

 

W każdym oknie może pojawić się kilka rodzajów uszczelek. Wynika to z faktu, że przybierają one różne funkcje w zależności od miejsca instalacji w oknie. Chociaż producenci starają się minimalizować ilość typów stosowanych uszczelnień w ramach jednego okna, nie mają możliwości zastosowania tylko jednego typu uszczelki w oknie. Dzieje się tak dlatego, że okna wykonywane są z różnych systemów kształtowników, a każdy z nich wymaga instalacji uszczelki o innym kształcie, rozmiarze i właściwościach.

O uszczelkach dopuszczonych do zastosowania w budownictwie i produkcji okien można dowiedzieć się więcej studiując dokument aprobaty technicznej ITB AT-15-6289/2008, w którym wymienione są podstawowe wymagania w zakresie uszczelnień okiennych. Należy pamiętać, że uszczelka może przesądzić o najważniejszych właściwościach okna PCV, jakimi są między innymi izolacyjność akustyczna, przenikalność cieplna, trwałość, wodoszczelność i przepuszczalność powietrza. Z tego powodu żaden inwestor nie powinien ignorować ich przy zakupie okna PCV.