Ciepły montaż okien. Montaż warstwowy.

Na zachodzie Europy montaż warstwowy bo tak brzmi poprawna nazwa jest przyjętym standardem, którego nikt nie próbuje podważyć. A w Polsce? A w Polsce jak to w Polsce, wiele się mówi i pisze o montażu warstwowym jednak nadal nie jest on podstawowym sposobem montażu okien. Niestety nadal króluje montaż okien tylko na dyble lub kotwy i piankę termoizolacyjną ba zdarzało nam się widywać takie „mistrzowskie montaże” gdzie oprócz pianki montażowej warstwę uszczelniającą stanowił połamany styropian, gruz i wszystko co było pod ręką! Przykład poniżej.

błąd montażu okna. Złe uszczelnienie. Nieprzygotowany otwór okienny.
Błąd montażu okna. Złe uszczelnienie. Nieprzygotowany otwór okienny.

Ciepły montaż okien

W Polsce montaż warstwowy został okrzyknięty ciepłym montażem i właśnie ta nazwa jest popularniejsza. Dlaczego ciepły montaż? Może dlatego że pozostałe wykonywane w Polsce są zimne… ;) ale dosyć już złośliwości. Przejdźmy do meritum

Cel stosowania ciepłego montażu

Głównym celem systemu montażu warstwowego jest eliminacja mostków termicznych, zabezpieczenie warstwy pianki termoizolacyjnej przed wilgocią oraz zapewnienie jej wentylacji.

środki montażowe

W ciepły montażu stosuje się zasadę szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz, która warunkuje użycie konkretnych środków montażowych.

Środki montażowe niezbędne do przeprowadzenia montażu warstwowego to folie paroszczelne, folie paroprzepuszczalne oraz pianka termoizolacyjna PU.

Pianka termoizolacyjna PU - Soudal
Pianka Soudal
folia uszczelniająca
Folia uszczelniająca
Taśma rozprężna
Taśma rozprężna

Folie paroszczelne stanowią wewnętrzną warstwę paroszczelną. Pianka termoizolacyjną stanowi środkową warstwę termoizolacyjną. Folie paroprzepuszczalne stanowią zewnętrzną warstwę paroprzepuszczalną.

ciepły montaż - schemat
Ciepły montaż - schemat

Dlaczego warto zastosować montaż warstwowy

W porównaniu z montażem tylko na piankę unikamy mostków termicznych i zawilgocenia warstwy termoizolacyjnej. W dłuższej perspektywie czasowej unikamy zawilgocenia i przemarzania ścian, ograniczamy wydatki na ogrzewanie oraz co najważniejsze eliminujemy ryzyko wystąpienia grzybów pleśniowych, które są groźne dla naszego zdrowia.