Montaż po polsku – montażowa masakra Vol. 1
A co z montażem? Spokojnie proszę Pana metr za 20zł. Szybko, „szczelnie” i przede wszystkim profesjonalnie! Efekty takiego podejścia są opłakane w skutkach! Z resztą co tu dużo pisać… proszę spojrzeć na zdjęcia poniżej…
Podstawowa zasada montażu okien mówi szczelniej od wewnątrz niż od zewnątrz. Czy da się ją zachować stosując piankę termoizolacyjną PU jako jedyną warstwę chroniącą nas przed przenikaniem powietrza i wilgoci przez szczeliny dylatacyjne? Nie za bardzo…
Wycena montażu? Na czuja…
Kolejna kwestia – często handlowiec sprzedający okna wraz z montażem od razu podaje kwotę za metr montażu! Czysty absurd! Nie widząc w jakim budynku wymienia się okna oraz jak wyglądają otwory okienne po demontażu starych okien nie da się wycenić usługi montażu. A co gdy trzeba będzie dodatkowo skuwać fragment ościeży i wyrównywać je zaprawą murarską?
Pamiętajmy! Jeżeli chcemy mieć dobrze zamontowane okna nie dajmy się nabrać „profesjonalistom – handlowcom” którzy z góry wyceniają montaż okien nie widzą nawet pomieszczeń gdzie te okna mają być zamontowane.
Aby wstępnie oszacować koszty montażu najlepiej umówić się z handlowcem na miejscu gdzie będzie dokonywana wymiana/montaż okien.
Handlowiec powinien dokonać pomiarów otworów okienny oraz wprawnym okiem wypatrzyć możliwe utrudnienia, które mogą wystąpić podczas montażu okien.
Możemy zapłacić trochę więcej za montaż ale… czy oszczędność kilku złotych na metrze jest warta przemarzania ścian, przewiewów wiatru, zawilgoceń oraz grzybów pleśniowych a w okresie zimowym może i lodu na oknach?
Montaż warstwowy? 20zł od metra? Doprawdy?
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić gdy ktoś w takich cenach proponuje wykonanie montażu warstwowego, popularnie nazywanego też ciepłym montażem.
Do tego typu montażu okien nie wystarczy sama pianka termoizolacyjna, dodatkowo są potrzebne folie uszczelniających. Jak one wyglądają? Poglądowe zdjęcia poniżej:
Ich cena w zależności od szerokości oraz ich właściwości jest mocno zróżnicowana, co nie zmienia faktu że jest to dodatkowy koszt, który należy uwzględnić podczas wyceny za usługę montażu okien.
Przy montażu warstwowym należy zwrócić uwagę na przygotowanie otworu okiennego – musi on być wyrównany. Szczeliny dylatacyjne pomiędzy oknem a murem ościeży powinny być równe tak żeby można było bez problemu przylepić do ościeży folie uszczelniające.
Luzy dylatacyjne
Kolejnym często spotykanym problemem podczas montażu okien jest brak zachowania należytych luzów dylatacyjnych. Luz albo jest za mały albo za duży.
Za duży luz dylatacyjny powoduje problemy z mechanicznym połączeniem okna z murem. Dodatkowo potrzebujemy więcej pianki termoizolacyjnej na wypełnienie przestrzeni pomiędzy oknem a murem. Może wystąpić problem z przyklejeniem folii uszczelniających do ościeży. Folie będą po prostu za wąskie!
Z kolei brak luzów dylatacyjnych skutecznie uniemożliwia wykonanie uszczelnienia pomiędzy oknem a murem. Brak takiego uszczelnienia będzie powodował przenikanie powietrza oraz wilgoci z zewnątrz. W pierwszej kolejności objawi się to zawilgoceniem ścian ościeży okiennej gdzie nie zostało wykonane żadne uszczelnienie np. z powodu ścisłego przylegania okna do ościeży lub węgarka okiennego.